Umělý ratan

Umělý ratan 

Umělý ratan je polyetylenové vlákno, do kterého jsou přidávány látky zajišťující barevnou stálost na slunci, odolnost a barviva. Umělý ratan IRM je panenský materiál vyráběný z původních surovin, žádný recyklát, a díky tomu má vlastnosti, kvůli kterým je umělý ratan čím dál populárnější pro výrobu zahradního nábytku:

1. pružnost a pevnost, které zajistí stálost umělého ratanu nejen za vysokých letních teplot, ale i na mrazu

2. barevná stálost na slunci, náš umělý ratan zvládne tisíce hodin slunečního svitu

3. odolnost proti solím a opalovacím olejům

4. bezúdržbovost - stačí omýt (mýdlovou) vodou

5. odolnost proti plísním

6. nábytek z umělého ratanu je v porovníní s ostatním zahradním nábytkem mnohem lehčí, dá se snadno přemisťovat

7. 100% recyklovatelnost

 

Nábytek z umělého ratanu IRM

Díky svým unikátním vlastnostem si nábytek z umělého ratanu získává stále více příznivců. V nabídce IRM najdete dva druhy konstrukcí nábytku:

1. Hliníková konstrukce - je lehká a nemůže zreznout. Tento zahradní nábytek se i v případě větších rozměrů vzhledem k nízké váze dobře přemisťuje a nevadí mu celoroční pobyt venku. Hliníkovou kostru mají kolekce Perla (např. sedací soupravyjídelní sestavylehátka a další) a luxusní sedací soupravy Brillante. Abychom to uvedli na pravou míru: nejedná se o čistý hliník, ale dural. Hliník jako takový je příliš měkký kov, zato jeho slitina dural je pětkrát pevnější a tvrdší, a přitom jen nepatrně těžší. Díky svým unikátním vlastnostem se používá například při stavbě letadel.

2. Ocelová konstrukce - s práškovým nátěrem, je o něco težší a je vhodná po střechu. Díky nižší ceně je oblíbenou volbou restaurací a kaváren. Ocelovou konstrukci má kolekce Fiore.

Zahradní ratanový nábytek od IRM má polštáře a polstry se snímatelnými potahy, které lze prát na 40°C, případně čistit chemicky. Potahy jsou vyrobené z látky s nanovláknem, která nepropouští vodu. Pokud tedy na náš zahradní nábytek z umělého ratanu naprší, na polstru se vytvoří kaluž, po dešti stačí nábytek nahnout, voda steče a polstr je suchý, lze jej ihned používat.

 

Výhody proti konkurenci

V poslední době se v různých supermarketech vyskytuje podezřele levný nábytek z umělého ratanu. Nízká cena pohužel bývá na úkor kvality. Zašel jsem se v létě podívat do jednoho velkého řetězce s nábytkem, kde měli ještě před vstupem vystavené židle z umělého ratanu za super cenu. Byl jsem tam v 10 hodin dopoledne, takže na tu židli svítilo maximálně 3 hodiny. Umělý ratan byl tak tenký, že přes něj prosvítalo světlo. Když jsem se výpletu v místě sezení dotknul prstem, zajel mi do něj jak do tajícího vosku. Posadit jsem se neodvážil. Konstrukce byla tak tenká a vetchá, že by se ohnula nebo zlomila po pár posezeních.

IRM jde jinou cestou. Za své peníze získáte kvalitní nábytek z umělého ratanu, který Vám bude dobře sloužit po mnoho sezón. Konstrukce jak z hliníku, tak ocelová, jsou dostatečně robustní, aby vydržely časté používání, umělý ratan má dostatečnou tloušťku, aby netál na slunci a nepraskal na mrazu. I z tohoto důvodu jsme nábytkem z umělého ratanu vybavili nejen spoustu domácností, ale i lázní, hotelů, restaurací a kaváren, kde je tento zahradní ratanový nábytek vystaven vyšší zátěži.

 

Jak poznám kvalitní nábytek z umělého ratanu?

Pokud hledáte levné šunty ze supermarketů, nejste na správných stránkách. Kvalita něco stojí, ale proč se do ní vyplatí investovat, shrneme v tomto článku.


1. Kvalitní umělý ratan je originální materiál, ne recyklát. Pokud si koupíte nábytek vyrobený z recyklovaného umělého ratanu, který kdosi, dotaženo ad absurdum, uvařil z vrácených PET lahví a starých pneumatik, tak Vám zdaleka nevydrží tak dlouho, jako originální umělý ratan. Recyklát nemá dobrou odolnost vůči mrazům (praská) ani vysokým letním teplotám (taje), není odolný proti slunečnímu záření takže vybledne. Nekvalitní umělý ratan poznáte většinou tak, že má vysoku míru lesku a hladký povrch. Kvalitní materiál je naproti tomu matný a má na povrchu strukturu. Výplety z nekvalitního materiálu bývají většinou velmi tvrdé, pokud jsou v interiéru prodejny, naopak na slunci měknou. V jednom supermarketu jsem viděl také "umělý ratan", který byl vyrobený z pogumované látky - už rovnou v prodejně ta guma v rozích nábytku odpadávala. Nekvalitní umělý ratan je levný, na omak nepříjemný materiál, který rozhodně nemá ambici vydržet spoustu sezón.

 

2. Nábytek není jeden celek, ale tvoří ho množství deskových částí. Na tento druh ratanového zahradního nábytku si dávejte velký pozor. Namísto hotové sedací soupravy s pevně svařenými spoji, která je vyplétaná umělým ratanem jako jeden kus nábytku, dostanete několik krabiček s podivnou skládačkou, kde jsou jednotlivé součásti samostatně vyplétané a je třeba je šrouby pospojovat v jeden celek. Tento styl dobře funguje u dřevěného nábytku z Ikea, ušetří náklady na dopravu, ale pro umělý ratan není vhodný. Díly do sebe často nepasují zrovna ideálně, šroubovaný spoj zdaleka není tak pevný jako svařený, pokud se šroubuje do měkkého hliníku tak se spoje vyviklají, pokud se šroubuje do oceli, začne nábytek reznout po prvním dešti. Kvalitní ratanový nábytek je oproti tomuto kompozitnímu dražší zejména kvůli vyšším nákladům na dopravu - napevno svařených sedaček se do kamionu vejde o hodně méně, než rozložených. Ovšem kvůli pevnosti spojů se vyplatí do něj investovat.

 

3. Kvalitní konstrukce nábytku je velmi důležitá. Konstrukce nábytku z umělého ratanu se dělá buď z oceli, nebo hliníku. Ocel, přestože je ošetřena různými typy nátěrů, se rozhodně nehodí na zahradu - časem začne reznout. Nábytek z umělého ratanu s ocelovou konstrukcí je dobrou volbou pro restaurace a kavárny. Ovšem na zahradu je rozhodně třeba koupit nábytek s konstrukcí z hliníku, která nezrezne. Ale ani když najdete nábytek s hliníkovou konstrukcí, nemáte automaticky vyhráno. Od kvalitní konstrukce očekáváte, že bude pevná a odolná. Mnozí výrobci konstrukci šidí - používají buď příliš tenké trubky což poznáte při prvním pohledu ze spodní strany nábytku, anebo v horším případě používají trubky, co vypadají dostatečně silné, jenže mají příliš tenkou stěnu, aby se ušetřilo na materiálu. Toto je potencionálně velmi nebezpečné - hliník je měkký kov, konstrukce z tenkostěnných trubek se může ohýbat nebo prasknout. Proto je nutné kupovat pouze ratanový nábytek z tlustostěnných trubek. Zda je konstrukce kvalitní poznáte podle nosnosti nábytku a také jednoduchým testem - posaďte se na židli a zkuste se zhoupnout na zadních dvou nohách, musí to vydržet bez deformací.

V poslední době se také rozmohly amatérsky provedené rámy u některých typů levného ratanového nábytku. Amatérsky navržený rám konstrukce ratanového zahradního nábytku dobře poznáte u oblých kusů nábytku - kvalitní nábytek má oblé tvary dokonalé, zatímco špatně navržený rám má s oblými tvary problém - jsou tam různé nepravidelnosti a hrboly. Pokud někdo ošidil kosntrukci nábytku tak, že je to vidět, co asi ošidil v místech, která vidět nejsou? Chcete to riskovat?

 

4. Nekvalitní výplet je častým problémem, způsobeným snahou ušetřit a snížit cenu na úkor kvality. V tomto ohledu se vyskytují dva extrémy - viděl jsem "umělý ratan", který nebyl tvořený samostanými proužky ale rovnou celou sítí imitující výplet. Vypadalo to jako role látky, která se přetáhla přes kostru nábytku, ve spojích svařila, a za pár minut bylo hotovo. Oproti tomu ruční vyplétání sedací soupravy je práce na mnoho hodin. Jenže... ta síť jednak nevypadá dobře, protože se vyrábí z nekvalitního umělého ratanu, jednak má sváry na velkých plochách, které mají tendenci praskat a samozřejmě nemá potřebné vlastnosti pro roztahování a smršťování při různých teplotách, jako má ruční výplet. Dalším extrémem je neúplný nebo řídký výplet. Někdy před dvěma roky se začal objevovat ratanový nábytek s velmi řídkým výpletem ať už ve tvaru sítě nebo různými ozdobnými styly výpletu. Použitý materiál je v mnoha případech kvalitní umělý ratan, cena bývá často relativně vysoká a je nám tvrzeno, že je to moderní styl, žhavá novinka atd. Jenže, když jsou v průpletu díry, ušetří se na materiálu což je hlavní důvod, proč tento nový trend vlastně vznikl. A nese to s sebou zjevná negativa - nábytek má nižší nosnost a méně vydrží, výplet může popraskat.

 

5. Voděodolné polstry a polštáře mají svůj důvod. Pokud si koupíte ratanový zahradní nábytek, právem očekáváte, že je určený na zahradu. Je příjemné po letním dešti přijít ke svému zahradnímu křeslu, nahnout jej aby z něj stekla kaluž vody, která se vytvořila na voděodolném polstru, a posadit se do sucha. Některý levný ratanový nábytek je však vybaven bavlněnými polstry, které takto nefungují, a mají tendenci venku plesnivět.

 

Shrnuto - investovat do kvality se vyplatí. Nemá smysl kupovat předražený nábytek z umělého ratanu, kde výrobce investuje polovinu nákladů do budování značky prostřednictvím kampaní v televizi, a cena je pak dvojnásobná. Ale koupit kvalitní ratanový nábytek IRM, kde za rozumnou cenu dostanete kvalitní výrobky luxusního vzhledu a skvělých užitných vlastností, ze kterých se budete těšit množství sezón, se rozhodně vyplatí.

 

Kvalitu našeho nábytku Vám rádi předvedeme v naší kanceláři v Jihlavě. Chcete-li se podívat na něco konkrétního, domluvte si schůzku. Máme sklad a showroom na kraji Jihlavy, u dálnice mezi Prahou a Brnem. Zde máme nejen zahradní ratanový nábytek značky IRM, ale i další umělý ratan z naší nabídky. Kompletní sortiment našeho zahradního nábytku z umělého ratanu najdete v našem dalším e-shopu LTC-umely-ratan.cz.

Vyhledávač dle kódu
DOPRAVNÉ

200,- Kurýr

50,- navíc za dobírku


DOPRAVA ZDARMA u objednávek od 5.000,- Kč s DPH a výše.

Přihlášení